“Eibenschütz Quartett” yarışmayı kazandı.

Kategori: Blog, Haberler, Makale | 0

Genç Alman Filarmoni Orkestrası tarafından online olarak düzenlenen yarışmayı halk oylaması neticesinde “Eibenschütz Quartett” grubu kazandı.

 

“Eibenschütz Quartett”  grubu kurucu üyeleri:

Utku Asan (Piyano), Hans Henning Ernst (Keman), Stefanie Tran Thu (Viyola), Janis Marquard (Viyolonsel).

 

Bu ödülle birlikte ünlü fotoğrafçı Salar Baygan tarafından grup için profesyonel bir fotoğraf çekimi gerçekleştirilecek ve Almanya’nın en ünlü müzik gruplarından “Ensemble Modern”’in piyanisti Hermann Kretzschmar Eibenschütz Quartett’e koçluk yapacak, festivallere, konserlere ve yarışmalara hazırlayacak.

Yarışmanın tam adı “Kammer Musik!”. Junge Deutsche Philarmonie (Alman Genç Filarmoni Orkestrası) tarafından düzenleniyor. Bu Yarışma müzisyenlerin sadece müzikalite ve virtüözlüklerini göstermek değil, aynı zamanda çaldıkları müzik, eser hakkında bilgi sahibi olduklarını ve 3 dakikalık videolar eşliğinde bunu dinleyicilere aktarma yeteneklerini göstermeyi amaçlıyor.

 

Grubun kurucuları:
Piyano: Utku Asan (Türkiye)
Keman: Hans Henning Ernst (Almanya)
Viyola: Stefanie Tran Thu (Almanya)
Viyolonsel: Janis Marquard (Almanya)

 

Hepsi Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Frankfurt’ta (Frankfurt Müzik ve Performans Sanatları Üniversitesi) öğrenim görüyor. Birlikte müzik yapmak için Ekim 2021’de müzik gruplarını kurdular. İlk seslendirdikleri ve yarışmayı kazandıran eser Alman besteci Johannes Brahms’ın 3 numaralı Piyano Dörtlüsü. Brahms’ın bu eser ve pek çok eseriyle müzikal açıdan ilişkisi ve çoğu eserinin ilk yorumcularından biri olan piyanist Ilona Eibenschütz’ün Brahms’la ve yakın çevresiyle olan müzikal ilişkisi grubu etkilemiş ve gruba “Eibenschütz Quartet” (Eibenschütz Dörtlüsü) ismini vermeye karar vermişler. Amacları Piyano Dörtlüsü için bestelenmiş eserler denilince akla ilk gelen dörtlülerden biri olmak.

 

Başarılar diliyoruz.

“Eibenschütz Quartett” grubu